“Ciągle słychać strzały. I te buty ciężkie Niemców. Słyszymy, jak chodzą i krzyczą: «Raus! Raus! Raus!». Żeby wyjść. Wiedzieli, że ludzie się chowają. Ale my siedzimy cicho i nic, nie wychodzimy. Cały dzień tak. Wieczorem cisza. Można wyjść. Wracamy do naszego mieszkania, żeby się położyć” – tak pierwszy dzień powstania w getcie warszawskim relacjonowała Halina Aszkenazy-Engelhardt dla Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Była jedną z tych, która przeżyła ostateczną likwidację getta zarządzoną przez Heinricha Himmlera. Uciekła z pociągu jadącego z Umschlagplatz w Warszawie na Majdanek. Wróciła do Warszawy. Pomogli jej Polscy duchowni – ksiądz Michał Kubacki i siostra Bernadetta. Halina brała udział w powstaniu warszawskim, potem trafiła do Niemiec na roboty. Po wojnie wyemigrowała do Izraela, gdzie zmarła w 2016 roku.
Dziś obchodzimy 80. rocznicę wybuchu powstanie w getcie warszawskim. Obchodom, jak co roku, towarzyszy Akcja Żonkile. Przypinając do ubrania żółtego żonkila mówimy, że pamiętamy o powstańcach i o zbrodniach niemieckich na ludności żydowskiej.
W tym roku wolontariusze muzeum planują rozdać 450 tysięcy papierowych żonkili na ulicach 6 polskich miast – Warszawy, Łodzi, Krakowa, Białegostoku, Lublina i Wrocławia. Własnego żonkila możesz zrobić z szablonu dostępnego na stronie: https://polin.pl/pl/zonkile
Program obchodów znajdziesz na stronie: https://polin.pl/…/03/14/akcja-zonkile-2023-program-obchodow
Akcja Żonkile jest częścią projektu współfinansowanego z #FunduszeNorweskieIEOG
Fot. Muzeum POLIN